Планирането на социалните услуги на национално ниво се осъществява чрез Национална карта на социалните услуги, която цели осигуряване на равен достъп до социални услуги на територията на цялата страна. В „Държавен вестник“, бр. 68 от 13.08.2024 г., е обнародвано Решение № 574 от 08.08.2024 г. на Министерския съвет за приемане на Националната карта на социалните услуги. Критериите за определяне на услугите и максималният брой на потребителите в Националната карта на социалните услуги се определят в Наредбата за планирането на социалните услуги (приета с ПМС № 133 от 06.04.2021 г. и обн. в ДВ. бр.29 от 9 април 2021 г.), съобразно броя и демографския профил на населението.
Националната карта на социалните услуги се разработва въз основа на анализ и в зависимост от потребностите от социални услуги на общинско и областно ниво, които се финансират изцяло или частично от държавния бюджет. Въз основа на анализите и предложенията на общините, Агенцията за социално подпомагане извършва преглед на потребностите от социални услуги на национално ниво и разработва предложение за Национална карта на социалните услуги. След приемането й, на основание чл. 5 от Наредбата за планиране на социалните услуги, Картата се публикува на интернет страниците на общинските администрации.
I. На общинско ниво се планират следните специализирани социални услуги:
1. Информиране, консултиране и обучение – 10 бр. потребители
2. Застъпничество и посредничество – 8 бр. потребители
3. Терапия и рехабилитация – 20 бр. потребители
4. Обучение за придобиване на умения – 10 бр. потребители
5. Дневна грижа – 20 бр. потребители
6. Асистентска подкрепа – 30 бр. потребители
II. На областно ниво, за удовлетворяване на потребностите на населението от цялата област, се планират специализираните социални услуги:
1. Резидентна грижа за деца без увреждания
2. Резидентна грижа за деца с трайни увреждания
3. Резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания (с психични разстройства, с интелектуални затруднения, с физически увреждания, с деменция и със сетивни увреждания)
4. Резидентна грижа за лица в надтрудоспособна възраст без увреждания.
III. На областно ниво за удовлетворяване на потребностите на лица от цялата страна се планират:
1. Интегрираните здравно-социални услуги за резидентна грижа за деца и пълнолетни лица с трайни увреждания с потребност от постоянни медицински грижи и възрастни хора в невъзможност за самообслужване с потребност от постоянни медицински грижи;
2. Специализираните социални услуги за осигуряване на подслон на лица в кризисна ситуация, на лица, пострадали от домашно насилие, и на лица – жертви на трафик.
IV. Социални проекти и предоставяни услуги през 2024 г.
1. Механизъм „Лична помощ“ – осигурена грижа и подкрепа за 72 бр. лица с увреждания, от тях 8 деца.
2. Програма “Развитие на човешките ресурси“ – по проект „Грижа в дома в община Медковец“ се предоставят ежедневни грижи на 38 бр. лица, от които 32 бр. са хора с трайни увреждания.
3. Проект „Топъл обяд в община Медковец“ – предоставя се безплатна храна на 150 потребители от всички населени места на територията на общината. Включени в проекта хора с увреждания – 32 бр.
4. Социална услуга „Асистентска подкрепа“ – включени 23 бр. потребители, които се обгрижват от 13 бр. домашни санитари.
5. Проект „Повишаване на капацитета на служителите на агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила - компонент 1“- предоставя се приемна грижа на едно дете с увреждания.
6. Проект „Укрепване на общинския капацитет в Медковец“, финансиран от Европейски социален фонд плюс, чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. – назначени са 2 бр. лица на длъжност „сътрудник социални дейности“.